Як користуватися штангенциркулем?

Як користуватися штангенциркулем?

Штангенциркуль, будучи високоточним засобом вимірювальної техніки, дозволяє визначати внутрішні і зовнішні лінійні розміри деталей, глибини виступів і отворів. Вимірювання проводяться з точністю 0, 1-0, 01 мм. Зовнішні і внутрішні розміри вимірюють за допомогою широких нижніх і допоміжних загострених губок відповідно. До речі, загострені губки використовують і для нанесення розмітки на деталі.

Глибину отворів і розміри виступів визначають за допомогою глибиноміра, що є елементом штангенциркуля. Розрізняють нониусні, стрілочні (циферблатні) і електронні (цифрові) штангенциркулі. Всі вони мають однакову конструкцію і розрізняються лише типом відлікового пристрою (більш детальна інформація наведена в статті). Таким чином, процес вимірювання нониусного, стрілочним або цифровим штангенциркулем абсолютно однаковий, різниця полягає лише в поданні даних приладом. Саме з цієї причини в цьому посібнику робота зі штангенциркулем буде розглянута на прикладі нониусного ЗВТ, а коментарі, що роз’яснюють роботу з приладами інших типів, будуть даватися по ходу. Перед тим, як притупити безпосередньо до вимірів, штангенциркуль слід очистити від мастила і пилу (приділяючи особливу увагу робочим поверхням) і перевірити на точність.

Виконати другу дію з нониусного приладом нескладно досить просто поєднати основні (широкі) губки інструменту, розташовані знизу. При цьому повинні співпасти нульові позначки двох шкал рухомий нониусной і нерухомою шкали робочої міліметрової поверхні.

Одночасно з цим дев’ятнадцятий штрих міліметрової шкали повинен поєднатися з десятим штрихом на ноніус. Якщо обидві умови виконуються інструмент придатний до роботи.

Для того щоб перевірити стрілочний і цифровий штангенциркулі також необхідно поєднати губки приладу. Стрілка на циферблаті стрілочного приладу повинна вказати на нульову позначку. На дисплеї електронного штангенциркуля повинна відобразитися цифра 0. Будьте обережні: вимірювальні поверхні губок штангенциркуля мають гострі краї!

Для того щоб виміряти зовнішній розмір деталі, необхідно щільно затиснути її між основних нижніх губок. Штангенциркуль при цьому слід тримати в правій руці (чотири пальці обхоплюють штангу, великий палець лежить на рамці). Рамка переміщається великим пальцем і по досягненні вірного відстані між губками, дотичними з вимірюваною поверхнею, фіксується за допомогою затиску великим і вказівним пальцем правої руки (див. пристрій штангенциркуля в). Перед зчитуванням результату необхідно переконатися в тому, що губки зайняли правильне положення: перекоси відсутні, а при переміщенні деталі між ними дотримується нормальність зусилля (деталь проходить між вимірювальними поверхнями, легко контактуючи з ними). Внутрішні розміри деталі вимірюють за допомогою загострених губок штангенциркуля. Для цього достатньо привести їх у зімкнуте стан і помістити в вимірювану деталь.

Після цього допоміжні губки розлучаються. Перед визначенням результату перевіряють дотримання тих же умов, що і при зчитуванні показань при вимірюванні зовнішніх розмірів.

Для визначення глибини отвору досить помістити в нього розташований на торці штангенциркуля глибиномір. Після цього необхідно почати розсовувати основні губки до тих пір, поки глибиномір не впреться в поверхню. Як тільки це сталося, можна зчитувати показання приладу.

Таким же чином визначаються розміри виступів. (Зверніть увагу: не кожен штангенциркуль оснащений глубиномером!) Безсумнівно, вимірювальну інформацію найскладніше зчитувати з ноніусних штангенциркулів. Щоб визначити показання нониусного приладу, його слід тримати безпосередньо перед очима (положення збоку категорично заборонено воно призведе до появи додаткової похибки). Неважливо, який параметр було виміряно зовнішній, внутрішній розмір або глибина зчитування розміру виконується по одному і тому ж алгоритму. Поверхня шкали ноніуса має невеликий скіс, передбачений для кращого суміщення її з основною шкалою саме по взаиморасположению цих двох градуювань і визначається розмір деталі. У першу чергу оцінюється число цілих міліметрів, відповідне значенню ділення основної шкали, що розташовується з лівого боку від нульової позначки ноніуса і найближче до неї.

Потім визначається кількість часток міліметра. На шкалі ноніуса знаходять штрих, що співпадає з однією з відміток основної шкали.

Якщо таких штрихів кілька, беруть значення, найближчим до нуля ноніуса саме воно відображає кількість десятих часток мм. Складаючи цілу частину і десяті частки, отримують повний розмір деталі або глибину отвору. Вважати показання приладу та досить легко. Ціле значення визначається за основною шкалою приладу, кількість же десятих або сотих часток вказує стрілка отградуированного циферблата.

Потім свідчення складаються. Працювати з цифровим штангенциркулем ще простіше показання відображаються в зручному для користувача форматі на дисплеї приладу. По закінченні вимірів інструмент необхідно відчистити.

Для цієї мети не використовуйте гострі предмети або наждачний папір вимірювальні поверхні протирають виключно дрантям. Зберігати прилад між проведенням вимірювальних експериментів слід у спеціально призначеному для цього футлярі.

Як користуватися штангенциркулем?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!