Як оформити дарчу?

Як оформити дарчу?

Що означає дарча? З віком, багато власників нерухомості та іншого цінного майна замислюються про те, як найбільш оптимально передати його спадкоємцям.

При цьому розглядаються два варіанти: заповіт і дарча. І якщо заповіт набуває чинності після смерті власника, то дарча дозволяє дарувальнику переконатися, що спадщина отримають саме ті люди, яким і передбачалося його залишити. Юристи, в тому числі нотаріуси, розглядають договір дарування як досить делікатне питання: всі угоди з нерухомістю та рухомим цінним майном припускають знання тонкощів питання, які мають певні наслідки і про які слід знати заздалегідь. Дарча (договір дарування) це договір, який передбачає безоплатну передачу прав власності однієї особи іншій.

Головною умовою при укладенні договору дарування є дієздатна стан власника власності (здоровий розум і тверда пам’ять), а також абсолютні права власності на майно. Якщо оформлення дарчої припускає дарування нерухомості, то вона повинна бути приватизованою, або раніше подарованої з договором дарування, або інший документ, що підтверджує право власності. Найбільш часто договір дарування оформляється для передачі прав на нерухомість. Оскільки договір дарування передбачає безоплатну передачу майна, дарувальник не в праві ставити будь-які умови одаровуваному. У цьому істотна різниця між дарчим і заповітом.

Слід чітко розуміти, що після підписання договору дарування власність переходить у володіння іншій особі, а колишній власник позбавляється на неї прав. Тому дарувальник повинен повністю усвідомлювати свої дії. Договір дарування може бути оформлений на певну дату, маючи на увазі передачу майна в майбутньому, дата передачі або умова, за якою майно переходить до обдаровуваного, вказується в договорі. У цьому випадку проводиться лише реєстрація угоди. У зазначений термін або при настанні обумовленої події майно переходить до нового власника, що і відображається в реєстрації права на власність.

Однак не можна укладати договір дарування, в якому передбачена передача дару з настанням смерті дарувальника. Також неможлива реєстрація нотаріально завіреного договору дарування в Реєстраційній службі, якщо дарувальника немає в живих. Таким чином, якщо за життя дарувальника перехід власності (а саме нерухомості) до обдаровуваного не була зареєстрована, то дана нерухомість включається до загального переліку спадщини. Іноді договір дарування оформляється з метою прикрити реальну угоду.

Наприклад, коли необхідно продати свою частку в земельній ділянці або кімнату в комунальній квартирі. Справа в тому, що згідно житлового та цивільного кодексів, при продажу частки у спільному майні (частини земельної ділянки, кімнати в квартирі і пр.), переважним правом на викуп такої частки володіють інші власники спільного майна. При цьому необхідно їх сповістити встановленим чином, наприклад нотаріальне сповіщення.

У даному випадку може виникнути певна ситуація, при якій подальші дії з реалізації частки неможливі: або власники інших доль не погоджуються прийняти повідомлення, або власники в підсумку відмовляться від свого переважного права на викуп, дадуть згоду на продаж, але від самої угоди будуть ухилятися. Саме в таких випадках найпростіше застосувати договір дарування.

Ще одним випадком, при якому буде вигідний договір дарування це коли власник майна не бажає залишити його законним спадкоємцям. Якщо дарувальник повністю впевнений у своїх діях, для оформлення договору дарування необхідно зібрати документи. У даному випадку розглядається найскладніший вид майна нерухомість. Всі операції з нерухомістю підлягають реєстрації в Управлінні Федеральної Реєстраційної служби, куди необхідно надати договір дарування, а також перелік документів, необхідних для реєстрації та відповідних вимогам Закону про державну реєстрацію.

Для складання договору дарування долі нотаріуса необов’язково. Однак сам договір скласти вельми складно, і якщо в ньому буде присутній хоч одна неточність, помилка в слові чи помарка, договір і всі супутні документи через місяць будуть повернуті на доопрацювання. Після усунення помилок договір знову необхідно надати в УФРС, що досить складно з урахуванням черг. Тому для складання договору дарування слід звернутися до нотаріуса.

Для цього необхідно надати паспорт, ідентифікаційний код, документи, що підтверджують право на нерухомість, та інші документи, список яких збігається з переліком документів для оформлення покупки-продажу нерухомості. У цей перелік входить довідка (виписка з реєстру на право власності) БТІ або витяг з будинкової книги, оцінка майна. Однак слід зазначити, що для кожного конкретного випадку договору дарування перелік документів може варіюватися, при цьому окремі види документів вимагають обов’язкового засвідчення в нотаріальній конторі. Наприклад, якщо в квартирі / кімнаті, на яку передбачається оформити дарчу, проживають неповнолітні, необхідні документи органів опіки та піклування.

Такий же документ необхідно надати, якщо обдаровуваний малолітня особа. В інших випадках може знадобитися згода другого чоловіка на оформлення дарчої, нотаріально завірене.

У разі, якщо в договорі дарування в якості нерухомості виступають земельні ділянки, необхідна довідка про правове становище і нормативна оцінка земельних ресурсів замість довідки БТІ. Крім того, буде необхідна довідка про відсутність боргу по оподаткуванню.

Для отримання більш докладної інформації про всіх, а також з метою грамотного складання договору дарування, слід звернутися за допомогою до кваліфікованого практикуючому юристу (нотаріусу).

Як оформити дарчу?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!