Як повісити ікони?

Як повісити ікони?

Вибір ікон для домашнього іконостасу не може бути універсальним, він завжди індивідуальний. Віруючий, прислухаючись до голосу власного серця, сам вибирає, до яких Святим будуть звернені його щоденні молитви. При виборі ікон необхідно орієнтуватися, в першу чергу, на те, щоб всі вони були схожі за стилем і манерою виконання. Про те, як правильно повісити ікони в домі і які, піде мова нижче.

Які ікони повинні бути в домі? Кожному у себе вдома обов’язково необхідно мати ікони Божої Матері і Спасителя (на фото нижче). У іконографічної традиції існує величезна варіативність зображень Спасителя, серед яких для домашньої молитви найчастіше вибирають образ Господа Вседержателя.

Серед безлічі ікон Божої Матері (Богородиці) найчастіше для домашнього іконостасу віддають перевагу таким іконам як: Елеуса (Розчулення) Володимирська, Жировицька, Почаївська, Ярославська і Одигітрія (Путеводітельніца) Казанська, Тихвинська, Смоленська. У домашньому іконостасі покладено також розміщують іменні ікони чи просто ікони тих святих, які особливо шановані членами сім’ї. Особливою популярністю користується образ Миколи Чудотворця, який ось вже багато століть шанується в народі як великий праведник, як святий наділений особливою Божою благодаттю. Серед зображень великомучеників за віру Христа найчастіше свій вибір зупиняють на іконах Георгія Побідоносця або цілителя Пантелеймона.

Строго регламентованого порядку розміщення ікон в будинку, як у храмі немає. Згідно давнім традиціям в будинку кожної православної родини було відведено спеціальне місце, де розміщувалися ікони. Найчастіше його називали божниця або червоний кут. Традиційно ікони краще повісити на східній стороні, тому що на молитву прийнято ставати обличчям на схід. Але, якщо в силу особливостей домашнього інтер’єру це зробити неможливо, то ікони можна розміщувати в тому місці, де це комфортно.

Їх можна ставити на полиці або вішати на стіни в будь-якому зручному місці. Головне перед ними має бути достатнього вільного простору для того, щоб віруючий міг здійснювати молитовний ритуал без особливих труднощів. Ікони, для кращого збереження, рекомендують ставити в кіоти.

Це спеціальні шафки чи засклені полиці, призначені для захисту ікон від бруду, пилу та механічних пошкоджень. Завдяки кіоті лики святих зберігаються в умовах більш щадного мікроклімату, менш схильні до негативного впливу перепадів вологості і температури повітря. Служителі церкви говорять про те, що краще повісити по іконі в кожній кімнаті будинку. Обов’язково ікона потрібна на кухні над обіднім столом, адже процес приготування їжі і трапеза повинні бути освячені молитвою, зверненої до Святих Образам. Оскільки після завершення трапези традиційно читається Отче наш, тому на кухні зазвичай вішають ікону Спасителя.

Також дуже часто над обіднім столом вішають ікону Таємна вечеря. Існує поширена думка, згідно з яким ікони не можна розміщувати в спальні. Але це неправда. Оскільки подружня близькість не вважається гріховним, їх сміливо можна розміщувати і в спальні.

При цьому необхідно пам’ятати, що знаходитися вони повинні тільки у головах. Крім того, святий образ обов’язково повинен бути присутнім в дитячій. Найчастіше там вішають ікону. Над вхідними дверима рекомендують вішати не ікона, а православний хрест або просто наклейку з його зображенням.

В крайньому випадку, можна. Ікони слід повісити в окремому від скупчення інших предметів місці. Недоречно вони виглядають в захаращених книжкових шафах, на трюмо або просто на столах. Крім того, не радять біля ікон вішати картини, плакати та інші зображення, нехай навіть на біблійні сюжети.

Біля них не можна розміщувати фотографії покійних, це церковні канони забороняють. При розміщенні ікон необхідно пам’ятати про ієрархічному принципі. Головне місце в домашньому іконостасі належить іконам Божої Матері і Спасителя. Найчастіше, вони більше за інших за розміром і існує думка, що їх обов’язково потрібно повісити вище за інших.

Це дійсно правильно, але абсолютно не обов’язково. Їх можна розташовувати на одному рівні з іншими іконами, а от неправильно вони будуть розташовані тільки в тому випадку, якщо вони будуть знаходитися нижче інших. Це згідно християнським канонам вважається непристойним.

Збоку від головних ікон або нижче них розміщуються іменні ікони чи, наприклад, лики святих, які користуються особливим шануванням серед членів сім’ї. У червоний кут радять ставити і вінчальні ікони.

Необхідно пам’ятати головне зовсім неважливо кількість ікон у будинку або квартирі, вона може бути і зовсім одна. Безсистемний вибір просто красивих зображень святих може негативним чином позначитися на духовному стані мешканців будинку. Головне, щоб ікона була шанованою реліквією всієї родини, адже це не просто оберіг, здатний захистити від усіх бід і життєвий негараздів. Тому дуже важливо вибрати правильне місце, де ви її розмістите у своїй оселі. Воно має допомогти вам здійснювати свої повсякденні релігійні практики.

Місце перед вашим іконостасом має бути чимось на зразок домашнього вівтаря, де кожен день з натхненням вранці і ввечері ви будете звертатися з Богом. Що ще почитати.

Як повісити ікони?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!