Як зробити випрямляч?

Як зробити випрямляч?

Тепер, коли у нас є акумулятор, треба його якось зарядити. Для зарядки акумуляторів від мережі змінного струму необхідно зробити випрямляч. Ми опишемо найпростішу конструкцію такого випрямляча.

Для випрямляча потрібен стакан або півлітрова скляна банка, алюмінієва і свинцева пластини розміром 40 XPЮО мм і гумова трубка діаметром в 2 см. Від гумової трубки відрізається кільце завдовжки в 2 см, яке натягується на алюмінієву пластину, на те місце, де буде проходити рівень електроліту. Справа в тому, що при роботі випрямляча електроліт особливо сильно роз’їдає алюміній у самої поверхні розчину.

Гума ж охоронить алюміній від роз’їдання, і наш випрямляч зможе пропрацювати значно довше. Як електроліту в електролітичних випрямлячах застосовуються різні розчини. Всі вони мають свої переваги і недоліки.

Але електролітичний випрямляч для зарядки акумуляторів, як показав багаторічний досвід, цілком задовільно працює на розчині двовуглекислого натру, то-есть звичайної питної соди. Для цього соду беруть (приблизно) в пропорції: на 100 грамів води 5 7 грамів соди. У такому випрямлячі (див. рис.

26 а) позитивним полюсом буде служити алюміній, а негативним свинець. Якщо ми включимо такий елемент свинцевою пластиною в мережу змінного міського струму, то через випрямляч піде струм тільки в одному напрямку, а саме на алюмінієвій пластині завжди буде позитивний полюс напруги. Якщо ж, навпаки, в мережу буде включена алюмінієва пластина, то на свинцевій пластині завжди буде негативний полюс напруги. Це буде однополуперіодний випрямляч, так як через нього проходитиме електричний струм тільки одного напівперіоду. Наприклад, у першому випадку через випрямляч проходитиме струм тільки позитивного напрямку (див. рис.

26 б). Щоб повніше використовувати напругу, для зарядки застосовуються двухполуперіодні випрямлячі. Вони складаються з двох або чотирьох елементів залежно від того, якої сили струм потрібно для зарядки, і включаються в обидві фази електромережі (див. рис.

26 в). Для зарядки акумуляторів напруження краще застосовувати випрямляч з 4 елементів. Справа в тому, що сила зарядного струму акумуляторів повинна становити 0, 1 його ємності. Якщо ми будемо мати акумулятор ємністю в 20 ампер-годин, то в даному випадку для зарядки акумулятора потрібно сила струму в 2 ампера.

Щоб можна було зняти силу струму в один ампер, потрібно випрямляч, що має площу алюмінієвої пластини в 100 кв. сантиметрів. Тому, за наявності у нашій пластини площі в 40 кв. см, нам треба зробити випрямляч з чотирьох елементів і застосовувати його як двухполупері-одний. При включенні випрямляча в мережу обов’язково користуйтеся запобіжниками.

Для регулювання напруги, що подається на зарядку, зробіть ламповий реостат, за допомогою якого ви будете мати можливість гасити «зайву напругу в ланцюзі і тим самим створювати нормальні умови для зарядки акумулятора. Способи включення випрямлячів показані на рис. 26 а б в.

Як зробити випрямляч?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!